Novinky

Novinky
17. listopad - Světový den předčasně narozených dětí
18.11.2017
Novorozenecké oddělení

17. listopad – Světový den předčasně narozených dětí

17. listopad je dnem, kdy naše země slaví významný svátek Dne boje za svobodu a demokracii, kdy bychom si měli všichni uvědomit, jaké máme štěstí, že můžeme žít v této krásné svobodné a demokratické zemi.

Již od roku 2010 připadá na tento den ale ještě jeden velmi významný svátek. A sice Světový den předčasně narozených dětí . Cílem těchto celosvětových oslav je zvýšit povědomí veřejnosti o této problematice.

Co mají oba tyto svátky společného? Křehkost, která vyžaduje naši pozornost a usilovnou péči… Ale v obou případech se nám věnována energie vrátí, v prvním případě svobodou, v případě dětí láskou.

Celosvětově se předčasně narodí okolo 9-10% miminek. Ročně se narodí předčasně 14 900 000 dětí na celém světe. V České republice se takto nečekaně dříve narodí cca 9 000 dětí. Tisíce maminek, tatínků a širokých rodin tato událost potká z ničeho nic, bez varování. Provází je mnoho desítek nekonečných dnů strachu, obav o jejich maličké miminko. Díky moderní medicíně 21. století, obrovskému pokroku v neonatologii a ZEJMÉNA díky nekonečné lásce, trpělivosti a obětavosti VÁS RODIČŮ, se daří tyto křehké děti zachránit a s čím dal vyšší úspěšností mohou žít plně kvalitní život.

Za tuto Vaši poskytnutou lásku a obětavost Vám všem rodičům předčasně narozených dětí patří naše hluboká poklona. Proto si tento DEN s velkým D užijte společně se svými dětmi, pochvalte se, za to co děláte pro své děti a slavte!

Barvou tohoto dne se stala purpurová barva. Naše oddělení a facebookové stránky se také navlékly do purpurového ,,hávu“. Sestřičky vyrobily purpurové srdce, které nyní visí na dveřích našeho oddělení k připomínce tohoto krásného dne, profilová facebooková fotografie také zpurpurovatěla.

Celosvětově se zapojily k tomuto dni i ty nejvýznamnější budovy světa, které jsou nasvíceny purpurovým světlem – např. Empire State Building v New Yorku, Eiffelova věž v Paříži, Niagarské vodopády v Kanadě, hrad v Bratislavě a spousta dalších.

V České republice jsou nasvíceny purpurovou barvou např. Tančící dům v Praze letos poprvé, dále hrad Špilberk v Brně, grandhotel Pupp v Karlových Varech a další. Kdo ví, třeba se příští rok rozsvítí do purpurova také nějaká olomoucká památka .

A tak Vám celý kolektiv našeho oddělení v čele s naším panem primářem Lumír Kantor přeje k tomuto dni, aby Vaše děti byly nadále jen zdravé a dělaly Vám nekonečnou radost! .  

ZPĚT

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2020. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.