Háčkované chobotničky zaplavily Novorozeneckou JIP

Háčkované chobotničky zaplavily Novorozeneckou JIP

Neuvěřitelnou odezvu vyvolal v půlce léta příspěvek na FB stránkách Novorozenecké JIP, který žádal maminky a babičky o háčkované chobotničky pro předčasně narozené děti. Drobné hračky, díky nimž se miminkům lépe daří, se okamžitě staly hitem.

S háčkovanými chobotničkami na novorozeneckém oddělení začali poprvé pracovat v Dánsku. Podle tamního výzkumu z roku 2013 připomínají chapadélka chobotniček nedonošeným dětem pupeční šňůru. Miminka mají přirozený sklon k úchopu a díky chobotničkám si netahají zavedenou sondu nebo jiné hadičky. Z výzkumu vyplynulo, že děti mají díky chobotničkám pravidelný srdeční tep, lépe dýchají a mají vyšší hladinu kyslíku v krvi. Celkově se cítí bezpečněji a jsou klidnější.

V České republice se projekt rozšířil v letošním roce díky neziskové organizaci Nedoklubko a připojila se k němu také Novorozenecká JIP Fakultní nemocnice Olomouc. Na konci července ale chobotničky došly. Zdravotníci se proto na veřejnost obrátili prostřednictvím Facebooku. Odezva byla okamžitá a obrovská. Strhla se doslova lavina zájmu a dívky, maminky a babičky do týdne od zveřejnění příspěvku do nemocnice doručily na dvě stovky háčkovaných hraček. Za měsíc od výzvy vykazoval původní post na Facebooku stěží uvěřitelná čísla: přes 10 tisíc reakcí, bezmála 32 tisíc sdílení a více než dva miliony oslovených uživatelů! A co je nejdůležitější: z různých koutů republiky doplulo k maličkým miminkům více než 1300 chobotniček. Lavina zájmu následně vyvolala i pozornost médií.

„Sounáležitost a nezištná pomoc nám doslova vyrazila dech. Takovou odezvu jsme nečekali ani ve snu a podpory si opravdu moc vážíme,“ ocenil primář Novorozenecké JIP Lumír Kantor.