Pohádky do inkubátoru: Kouzlo příběhů namluvených hercem Petrem Kubesem dodává maličkým dětem pocit bezpečí

„Ahoj, maličké miminko. Aby se ti hezky spinkalo, budu ti chviličku vyprávět. Tak se hezky zachumlej do pelíšku a poslouchej.“ Tato slova pronášená zvučným hlasem herce Petra Kubese uvádí sérii pohádek, které nově pomáhají zklidnit předčasně narozené děti na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Nahrávka, která vznikla z iniciativy sestřičky Slávky Kubesové Markové, je jednou z forem tzv. muzikoterapie – vědecky ověřené metody, díky níž zdravotníci už řadu let navozují u dětí pocit bezpečí a klidu.

Herec Moravského divadla Olomouc Petr Kubes namluvil jak pohádky klasické, tak od současných autorů. Miminka tak mohou poslouchat všeobecně známé příběhy O Červené Karkulce, O kůzlátkách, O budce i novější pohádky Marie Kubátové, Jindřišky Ptáčkové, Ljuby Štíplové a Eduarda Petišky. „Snažili jsme se, aby výběr pohádek byl co nejpestřejší. Díky tomu se bude atmosféra a nálada trochu měnit a pohádky budou pro děti pohlazením,“ řekla Slávka Kubesová Marková k terapeutické nahrávce, která byla pořízena na sklonku loňského roku díky vstřícnosti Českého rozhlasu Olomouc.

Muzikoterapii uplatňují na Novorozeneckém oddělení FN Olomouc již několik let, a to díky iniciativě primáře MUDr. Lumíra Kantora, Ph.D., který je jejím velkým propagátorem. „Zhruba od dvacátého týdne těhotenství má dítě funkční sluchový aparát a vnímá zvuky. Slyší tlukot srdce matky a dokáže rozpoznat její hlas. Tyto zvuky v něm vyvolávají pocit bezpečí a pohody. Po porodu, který je pro každé miminko velkým stresem, především narodí-li se předčasně nebo s nějakým zdravotním handicapem a je po porodu odděleno od matky, dokáže muzikoterapie tyto stresy zmírnit,“ vysvětlil Kantor. Nejlepší muzikoterapií je podle něj samotný hlas rodičů. „Někteří rodiče na našem oddělení zpívají nebo čtou knížky miminkům v inkubátoru. Pokud nemohou za dítětem přijet, pak mohou muzikoterapii nahrát ve formátu mp3 a sestřičky ji pak dětem pouští přes drobné reprobedny přímo do inkubátoru,“ doplnil primář.

Díky pohádkám vyprávěným Petrem Kubesem bude možné zahájit muzikoterapii také u dětí, jejichž rodiče vlastní nahrávku pořídit nemohou. Miminkům je na Novorozeneckém oddělení FN Olomouc budou pouštět po domluvě s rodiči a za předpokladu, že budou chtít muzikoterapii využít. „Kouzlo pohádkových příběhů tak pomůže léčit i nejmenší a nejzranitelnější děti,“ uzavřel primář Kantor.

Více o muzikoterapii se dozvíte ZDE.