Online poradna

Vážení a milí rodiče,
tato online poradna je určena všem Vašim dotazům, které se týkají novorozeného dítěte a péče o něj doma i na našem pracovišti. Pro vložení dotazu se musíte zaregistrovat – po zaregistrování si zvolíte libovolnou přezdívku (nemusí jít o Vaše pravé jméno = Váš dotaz může být zcela anonymní), vložíte Vaši emailovou adresu, na kterou Vám dorazí heslo a poté se již po přihlášení můžete ptát. Vaše emailová adresa nebude nikde zobrazena. Jakmile bude dotaz zodpovězen, přijde Vám automaticky informační email a nemusíte tak neustále stránku kontrolovat. Do příspěvku můžete také vložit fotografii, která by lépe vystihla Váš dotaz, mějte ale prosím na paměti, že tato fotografie bude veřejně přístupná.

Na Vaše dotazy se těší:

Eva Kuběnová
Laktační poradkyně

Mária Doleželová
Laktační poradkyně

MUDr. Jan Hálek, Ph.D.
Lékař

MUDr. Vojtěch Bodnár
Lékař

Před vytvořením příspěvku musíte být přihlášeni.

Flek a vyrazka u novorozence

Dobry den,

Chtela bych se zeptat zda mi poradite co by to mohlo byt. Dcera se narodila pred mesicem a na rucicce ma cerveny flicek, ze zacatku byl mensi a svetlejsi ted je vetsi a malinko vystouply. A jeste ma na obliceji, ve vlaskach, raminkach a krku vyrazku s bilymi puchyrky, nevite co by to mohlo být?  Oboji zasilam vyfoceno v priloze.

Predem moc dekuji za odpoved.

Nahrané soubory:
  • 20190811_131006.jpg

Dobrý den,

 

děkujeme za Váš dotaz a omlouvám se Vám za pozdní odpověď.

  • Co se týče červeného flíčku na na ručce, tak se bude s největší pravděpodobností jednat o hemangiom - nahromaděné klubíčko cév - které ve většině případů samo vymizí během několika let. V literatuře se uvádí, že se jedná o nádor, toho se neděste. Svým původem a růstem se skutečně o nádor jedná, ale jedná se o nezhoubný typ (benigní). Tento typ nádoru není spojen s tvorbou metastáz, zhoršeným zdravotním stavem atd. tak jako jsme zvyklí u jiných druhů nádorů (rakovina slinivky, prsu atd.). Hemangiom postačí opravdu jen sledovat. Pokud by se rychle zvětšoval, vyrůstal více nad povrch kůže, pak doporučuji navštívit Vašeho dětského lékaře. Existuje také účinná léčba propranolovým sirupem - ale vzhledem k možným nežádoucím účinkům se využívá jen u hemangiomů umístěných v nevhodné lokalizaci (obličejová část, genitál, bradavka aj.). Dle fotografie Vašeho hemangiomu bych nyní doporučoval jen sledovat další vývoj, v této lokalizaci se nyní jedná pouze o dočasnou kosmetickou záležitost a věřím, že Váš hemangiom brzy vymizí 🙂

 

  • Co se týče bělavých puchýřků ve vláscích, v obličeji, na krku a ramenou, tak tam se bude nejspíše jednat o novorozenecké akné - v podstatě podobné akné jako v pubertě při probíhajících hormonálních změnách. Opět se není třeba ničeho obávat. Novorozenecké akné brzy vymizí (v tuto dobu již věřím, že jej nemáte). Není potřeba speciální léčba. Dle literatury a ,,babských" rad můžete případné hojení urychlit potíráním kůže černým čajem, mateřským mlékem nebo odvarem z řepíku nebo měsíčku lékařského. Pokud by se stav kůže nelepšil, pak by se mohlo jednat o atopický ekzém. V takovém případě bych Vám doporučil navštívit Vašeho dětského lékaře, případně kožního specialistu zde ve FN v Olomouc na Klinice kožních chorob, kde můžete dorazit v pondělí nebo ve čtvrtek od 13:00-15:00. Přikládám odkaz: https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/klinika-chorob-koznich-a-pohlavnich/jak-se-objednat

 

Pokud byste měla jakýkoliv další dotaz, neváhejte se na nás obrátit.

 

Přeji Vám krásné babí léto

 

Vojtěch Bodnár

Vyhrazujeme si právo smazat urážlivé, vulgární či inzertní příspěvky. Samozřejmě se budeme na Vaše dotazy snažit odpovědět s naším nejlepším vědomím a dle našich odborných znalostí a zkušeností, nicméně z těchto online poskytnutých rad nevyplývá pro nás žádná právní odpovědnost. Na Vaše dotazy se budeme snažit odpovědět co nejdříve. Pokud ale máte pocit, že Vaše dítě potřebuje akutní péči, navštivte prosím Vašeho dětského praktického lékaře či lékařskou službu první pomoci pro děti a dorost.

Jsem si vědom, že registrací uživatelského účtu do Online poradny poskytuji správci údajů své osobní údaje, které bude správce zpracovávat na základě oprávněného zájmu tj. zajištění služby.

© Copyright Fakultní nemocnice Olomouc 2020. All Rights Reserved. Prohlášení o použití cookies.