Novorozenecké oddělení se odhodlalo ke skupinovému odběru krve, zve taky rodiče dětí

16. 10. 2019

Pro skupinový odběr krve se rozhodl tým Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Ve středu 13. listopadu se na Transfuzní oddělení vydá hned 21 jeho zaměstnanců. Svou aktivitou chtějí inspirovat také rodiče, o jejichž předčasně narozené děti pečovali či pečují, a zvou je k účasti na odběru. Zájemci se mohou přihlásit do čtvrtka 7. listopadu v internetovém registračním formuláři.

„Jako zdravotníci si dobře uvědomujeme, jakou zásadní roli hraje dárcovství krve při záchraně lidských životů. Vždy to ale byly spíše obecné informace. Nedávno nám však kolegyně z Transfuzního oddělení připravily statistiku spotřeby krve pro hrazení vážných ztrát krve u novorozenců a maminek po porodu a musím říct, že jsme z těch čísel byli trochu v šoku,“ přiznává MUDr. Vojtěch Bodnár z Novorozeneckého oddělení. Podle údajů za rok 2018 byla totiž pro potřeby pacientů Novorozeneckého oddělení a Porodnicko-gynekologické kliniky nutná pomoc celkem 328 dárců. Statistická data přiměla zdravotníky k činu a přihlásili se ke skupinovému odběru. Doposud se jich přihlásilo celkem 21, z toho 18 sestřiček a 3 lékaři.

Aby jejich aktivita měla ještě větší efekt, rozhodli se na stejný termín přizvat i rodiče dětí, o které se na oddělení starali nebo stále ještě starají. „Je to samozřejmě dobrovolná aktivita, ale když jsme viděli, jakou odezvu mezi rodiči mělo nedávné Setkání maličkých miminek, napadlo nás, že by se někteří mohli chtít přidat k nám,“ vysvětluje mladý lékař. V případě zájmu stačí vyplnit internetový registrační formulář ZDE. „Kapacita nebude nijak omezena. Naopak jsme připraveni v případě velkého zájmu omezit provoz a věnovat se pouze těm, kteří by touto formou chtěli vyjádřit vděk novorozeneckému oddělení za péči o jejich miminka,“ doplňuje referentka náboru dárců krve Transfuzního oddělení FN Olomouc Lucie Vybíralová.

Novorozenecké oddělení je v krátké době druhé pracoviště FN Olomouc, které se odhodlalo ke skupinovému odběru krve. V září přišlo na Transfuzní oddělení čtrnáct fyzioterapeutů z Oddělení rehabilitace. „A další oddělení se už hlásí. Například v listopadu nás navštíví zaměstnanci Ortopedické kliniky a týmový odběr zatím zvažuje I. interní klinika. Vypadá to, že budeme muset vyhlásit nějakou soutěž pro naše zaměstnance. Máme z toho obrovskou radost,“ usmívá se Lucie Vybíralová.